Witamina C – właściwości zdrowotne

Substancja ta czyli kwas askorbinowy, bierze udział w wielu reakcjach chemicznych niezbędnych dla zdrowia i życia. Głównym jej zadaniem jest detoksykacja komórek i całego organizmu, pobudzanie odporności uszczelnianie śródbłonków naczyń (to właśnie łagodzi objawy przeziębienia, ograniczajać obrzęk błony śluzowej), a przede wszystkim walka z wolnymi rodnikami. Domeną wolnych rodników są wolne elektrony, które robią wszystko aby połączyć się w pary z innymi i stają się niebezpiecznymi cząstkami. To właśnie wolne rodniki atakują i uszkadzają wszytko co znajdzie się na ich drodze. A właśnie przeciwutleniacze a wśród nich witamina C wychodzą im na przeciw i je neutralizują.
Gdy w naszym organizmie zabraknie przeciwutleniaczy wolne rodniki sieją spustoszenie, dezaktywując wiele ważnych związków, osłabiając błony komórkowe, przyspieszajac starzenie się, dysfunkcję i ostatecznie powodując śmierć komórek ciała.
Poza tymi właściwościami witamina C dodatkowo może nas ochronić przed takimi chorobami jak miażdzyca tętnic czy nowotwory, które mogą być powodowane przez uszkodzenie tkanek wolnymi rodnikami.Inne badania wykazały, że duże dawki witaminy C mogą pobudzać regenerację tkanek oraz zmniejszać stany zapalne.

Warto więc zadbać o dobre źródła witaminy C i wspierać swój organizm. Nie powinno stanowić problemu pokrycie dziennego zapotrzebowania na tę witaminę, gdyż takiej dawki dostarczy nam jedna pomarańcza lub pół szklanki soku pomarańczowego. Wśród dobrych natutalnych źródeł witaminy C, poza wspomnianymi cytrusami są brokuły, warzywa z rodziny kapustnych a także czosnek, pomidory, papryka, szparagi oraz owoce jagodowe a także ziemniaki.
Takie źródła naturalne są oczywiście najlepsze, ale trzeba pamiętać że zależy to również od sposobu ich wykorzystania. Najwięcej witaminy C dostarczają nam warzywa i owoce w stanie minimalnie przetworzonym, a więc surowe (lub króko obgotowane) i w całości. Pomarańcza zawsze zawiera więcej witaminy niż sok pomarańczowy. Liczy się również świeżość : jabłko zawiera najwięcej witaminy zerwane prosto z sadu niż przechowywane 3 miesiace w chłodni.

Ważne jest również to aby taką dzienną dawkę dostarczać do organizmu regularnie, gdyż rozpuszczalna w wodzie witamina c nie kumuluje się w organizmie a każdy jej nadmiar zostaje wydalony z moczem.

Kwestia czy suplementy mogą zastąpić naturalne źródła nie jest dokońca roztrzygnięta. Są spory na temat przyswajalności pewnych mikroskładników odżywczych takiej wyizolowanej postaci witaminy. Więc wydaje się logiczne aby przyjmować suplementy jako uzupełnienie a nie substytut pełnowartościowej diety.