Szczęście w miłości

Szczęście w miłości? Tak to możliwe – poznaj najsilniejszy czynnik

Szczęście w miłości? Badania psychologiczne potwierdzają, że małżeństwo jest jednym z najsilniejszych czynników, które mają wpływ na poczucie szczęścia i dobrostanu. Ludzie, którzy pozostają w związkach małżeńskich lub żyją ze sobą, są przeciętnie szczęśliwsi i odznaczają się lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym niż osoby, które żyją samotnie, nigdy nie zawarły małżeństwa albo są owdowiałe, rozwiedzione lub pozostają w separacji.

W wielu innych badaniach stwierdzono, że osoby żyjące w małżeństwie są szczęśliwsze niż należące do którejkolwiek kategorii osób nie pozostających w związku małżeńskim, a wśród tych kategorii osoby mieszkające razem, “żyjące jak mąż i żona”, zwykle są szczęśliwsze niż osoby samotne, i trochę mniej szczęśliwe niż osoby żyjące w małżeństwie. Pomimo tych korzyści, małżeństwo jest związkiem, który stanowi największe źródło konfliktów. Przemoc również nie jest rzadkością, a rozwody są coraz częstsze. Na pewno jest to związek złożony i intensywny i zupełnie różny od np przyjaźni i wywiera on większy wpływ.

Szczęście w miłości to również stan zdrowia. Ten jest lepszy u osób pozostających w związku małżeńskim. Badania potwierdziły, że wystąpienie depresji w przypadku sytuacji trudnych jest mniejsze u osób które miały partnera dostarczającego wsparcia niż u osób które nie mogły liczyć na takie wsparcie. Badania nad zdrowiem wykazały, że rozwód lub separacja mają największy wpływ na wskaźniki umieralności, zwłaszcza z powodu chorób serca, jak również szeregu innych chorób a ich skutkiem są dosłownie “złamane serca”. W innych badaniach stwierdzono, że małżeństwo ma nieco większy wpływ na szczęście kobiet, chociaż bardziej przyczynia się do fizycznego i psychicznego zdrowia mężczyzn.

Posiadanie dzieci ma raczej mały wpływ na zadowolenie i szczęście małżeńskie. Jednak dzieci są ważnym źródłem satysfakcji, ale również stresu dla swych rodziców. W szczególności są źródłem czułości i radości a później stają się oparciem. Małżeństwo jest w większym stopniu źródłem pozytywnych emocji wtedy gdy pary są młode i zakochane, a miłość namiętna zostaje później zastąpiona przez miłość przyjacielską, która jest raczej źródłem zadowolenia niż przyjemności. Religijne pary pozostają dłużej razem ze względu na nauki kościołów i dostarczane przez nie wsparcie społeczne. Ponadto pary pozostają dłużej ze sobą, jeśli przyjemnie spędzają razem czas wolny.

Jak więc można wyjaśnić dobroczynne skutki małżeństwa? Głównym czynnikiem jest to, że dla większości ludzi małżeństwo jest największym źródłem wsparcia społecznego, większym niż przyjaciele i krewni. Jest to wsparcie zarówno emocjonalne i materialne oraz koleżeństwo. Osoby pozostające w związku małżeńskim osiągają satysfakcję z seksu oraz spędzania razem czasu wolnego. Zakochanie jest największym źródłem pozytywnych emocji. Małżeństwo jest korzystne dla zdrowia częściowo dlatego, że prowadzi do większej dbałości o zdrowie. Badania wykazują, że osoby żyjące w związku małżeńskim mniej piją i palą oraz ich sposób odżywiania jest lepszy. Ponadto ich układ odpornościowy jest pobudzony. Małżeństwo jest rodzajem współzależności, której członkowie dbają o siebie nawzajem oraz mogą się zwierzyć i omówić swoje problemy. Kobiety dysponują większą umiejętnością takiego słuchania niż mężczyźni i to wyjaśnia dlaczego mężczyźni odnoszą większe korzyści z małżeństwa. To oni rzadziej chorują na depresję.

Jak widać małżeństwo jest związkiem najbardziej intymnym i wywiera najsilniejszy wpływ – chociaż jednocześnie powoduje najwięcej konfliktów. Czy już wiesz jaki jest najważniejszy czynnik by osiągnąć szczęście w miłości?