samowystarczalność

Samowystarczalność – dlaczego jest to bardzo istotna cecha charakteru

Samowystarczalność to przekonanie, że nawet w najtrudniejszych okolicznościach możesz sama zadbać o siebie. Jest to również przekonanie, że do pewnego stopnia panujesz nad wydarzeniami. Zazwyczaj ta cecha idzie w parze z optymizmem. Tam gdzie optymizm może Ci pomóc w planowaniu przyszłości, samowystarczalność da Ci pewność, że jesteś w stanie sprostać tym oczekiwaniom nawet wtedy gdy trudno zapanować nad sytuacją.
Jest to również cecha mająca wpływ na Twoje zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Badania potwierdzają, że na ogół ludzie przekonani o tym, że potrafią wyrażać pozytywne emocje i radzić sobie z negatywnymi, częściej myślą pozytywnie i mają więcej optymizmu oraz postrzegają swoje życie jako bardziej satysfakcjonujące. Wysoki poziom samowystarczalności może również Ci pomóc w osiąganiu poczucia dobrej jakości życia, nawet jeśli masz trudną sytuację. Duża samowystarczalność ma jeszcze inną ważną cechę. Mianowicie motywuje Cię do cięższej pracy i większej wytrwałości w dążeniu do swoich celów.
Jak więc możesz nauczyć się większej samowystarczalności w wielu obszarach swojego życia? Pierwszy krok to precyzyjne określenie obszaru w którym chcesz być bardziej pewny siebie. Następnym krokiem jest to aby zapewnić sobie poczucie odnoszenia sukcesu. Wyznaczaj sobie małe cele które stopniowo złożą się na założony wcześniej wynik. Tylko wtedy, gdy osiągniesz mniejsze cele, możesz iść dalej w kierunku tego większego. Każdy mały krok powoduje wzrost pewności siebie i to, że podejmujesz większe i kolejne wyzwanie. Kolejny krok to branie przykładu z innych. Możesz znaleźć w swoim otoczeniu osoby które osiągnęły podobne cele, które chcesz Ty osiągnąć. Jeśli inni mogą to zrobić to z pewnością Ty też możesz to osiągnąć. Możesz również szukać przykładów pytając ludzi jak tego dokonali.
To również dobry sposób poznawania nowych ludzi. Innym przykładem jest posłuchanie autorytetu. Zachęta i wsparcie innych ludzi, którym ufasz i których podziwiasz za ich doświadczenie i wiedzę, jest bardzo motywująca do bycia również samowystarczalną osobą. Zwracanie uwagi na samopoczucie to jedna z części składowych poczucia samowystarczalności. Gdy podczas wykonywania jakiegoś zadania towarzyszy Ci lęk, zauważ że po wykonaniu tego będziesz czuł się o wiele lepiej. Po prostu podejmując jakieś działanie, zająłeś się swoim lękiem. I to jest właśnie kolejna korzyść wynikająca z działań podejmowanych po to, by stać się szczęśliwszym człowiekiem i uporać się ze stresem. Najważniejsze, by zauważyć te uczucia, gdy tylko się pojawią oraz pozwolić sobie na nie i wybrać drogę prowadzącą do najmniejszego stresu.