Problemy ze snem? Sprawdź co robić, gdy nie możesz zasnąć.

Magnez to składnik mineralny, który ma działanie antystresowe. Jest naturalnym środkiem uspokajającym, rozluźniającym, zarówno mięśnie poprzecznie prążkowane, jak i gładkie, występujące w naczyniach krwionośnych oraz układzie pokarmowym. Magnez bierze udział w bardzo licznych procesach zachodzących w organizmie ludzkim, zakres objawów jego niedoboru jest więc bardzo szeroki. Jednym z najpoważniejszych są zaburzenia snu, które stanowią poważną przeszkodę w utrzymaniu koncentracji oraz powodują osłabienie w sferze pamięci. Jeśli chodzi o sferę emocjonalną, mogą one powodować obniżenie nastroju. W sferze fizjologicznej organizmu, nie prawidłowy sen spowoduje zaburzenia procesów chemicznych, które to będą sprzyjać schorzeniom sercowo-naczyniowym, cukrzycy czy osteoporozie. A to w konsekwencji może doprowadzić do poważnych urazów, nieadekwatnego zachowania czy poważnych zaburzeń zdrowotnych.

Rola magnezu w organizmie

Magnez jest jedną z podstawowych substancji mineralnych odgrywających kluczową rolę w funkcjonowaniu układu mięśniowo-szkieletowego. Wspomaga on rozluźnienie mięśni, a dzięki temu działa kojąco na cały ustrój co umożliwia głębokie rozluźnienie a także co ważne spokojniejszy sen. Przeprowadzone badania, autorstwa dr. W. Davisa wykazały, że 99% pacjentów, którzy stosowali terapię chlorkiem magnezu, bardzo szybko odzyskało prawidłowy profil snu a ich nocny odpoczynek przebiegał bez przebudzeń.Badacz stwierdził, że w większości przypadków chlorek magnezu szybko zniwelował u nich trudności z zaśnięciem, zapewnił nieprzerywany sen, zaś uczestniczący w projekcie pacjenci nie uskarżali się już na stan zmęczenia, który towarzyszył im zaraz po przebudzeniu. Dodatkowo w ciągu dnia zauważyli zdecydowaną poprawę w funkcjonowaniu, gdyż zmniejszył się u nich poziom napięcia i niepokoju. Suplementacja magnezu również wpłynie korzystnie na jakość snu, gdyż obniży się wydzielanie kortyzolu, który to jest odpowiedzialny za zaburzenia w tej sferze. Stres zubaża poziom magnezu, a magnez sklei obniża poziom stresu. Gdy poziom magnezu spada poniżej normy, fizjologia układu nerwowego zostaje wytrącona z równowagi, czujemy się podminowani a to skutkuje pojawieniem się napięcia mięśni. To dlatego w sytuacjach stresowych zapotrzebowanie na magnez, wielokrotnie się zwiększa.

Inne skutki niedoboru magnezu

Brak snu może prowadzić do stanu permanentnego zmęczenia, a to często prowadzi do nagłych zgonów sercowych. Osoby zmagające się z ciągłym niedoborem snu, często wykazują niedobór magnezu, a to zwiększa krzepliwość krwi i może powodować zawały serca i udary mózgu. Przyczyną niedoboru magnezu mogą być również koszmary nocne, mówienie przez sen, aktywność ruchowa w czasie snu, zgrzytania zębami czy zespół niespokojnych nóg. Utrata magnezu spowoduje bezsenne noce, co z kolei doprowadzi do utraty równowagi emocjonalnej, obniżonego nastroju czy nadpobudliwości. Osoby zmagające się z niedoborem magnezu są także narażone na występowanie procesów zapalnych w organizmie. U dzieci niedobór magnezu charakteryzuje się wierceniem się, nad reaktywnością nacechowaną niepokojem, niestabilnością psychomotoryczną a także zaburzeniami przyswajania wiedzy.

Podsumowując, nie ma bardziej skutecznej formy normalizowania snu jak uzupełnienie niedoborów magnezu. To znaczenie lepsze od łykani tabletek nasennych. Nie tylko spowoduje szybsze zaśniecie ale także skorzysta na tym cały organizm.

Zapotrzebowanie na magnez u osób dorosłych wynosi 300–400 mg na dobę i chociaż w naturalnym środowisku bogato występuje w spożywanych przez człowieka pokarmach, jest go coraz mniej w wyniku nawożenia chemicznego gleby związkami zawierającymi potas oraz stosowania nadmiernej ilości konserwantów żywności. Dlatego warto go dostarczać w postaci suplementów.

Źródła magnezu w pożywieniu :

Najbogatsze źródła (zawartość magnezu w 1 kg produktu):

kakao gorzkie 16% – 4,2 g

kasza gryczana – 2,2 g

fasola biała – 1,7 g

czekolada gorzka – 1,7 g

orzechy laskowe – 1,4 g

płatki owsiane – 1,3 g

ciecierzyca – 1,2 g

groch – 1,2 g

szpinak – 0,5 g

makrela, dorsz – 0,3 g

Można także zastosować kąpiel magnezową dodając do gorącej wody chlorku magnezu. Taką kąpiel można stosować regularnie, zyskując uczucie niesamowitego odprężenia fizycznego i psychicznego oraz poprawę nastroju.