Mózg – fakty i mity. Co wiesz o tym organie, który jest pod czaszką?

1.Faktem jest że mózgi kobiet i mężczyzn różną się od siebie

Tak to prawda. Mózgi kobiet i mężczyzn różnią się, zapewniając obu płciom odmienne zdolności i predyspozycje, ale również fundując im pewne słabości. Różnic tych dowiedli naukowcy w 2013 roku, analizując pracę mózgów ponad tysiąca mężczyzn, kobiet i dzieci. Zaobserwowali oni, że u mężczyzn większość połączeń między neuronami w mózgu przebiega od czoła do tyłu głowy, podczas gdy u kobiet jest zdecydowanie więcej połączeń między prawą i lewą półkulą. To właśnie wyjaśnia dlaczego, kobiety lepiej sobie radzą z wieloma zadaniami na raz, a mężczyźni wygrywają kiedy zadanie wymaga skupienia się na jednej rzeczy. To badanie wykazało również większe zdolności językowe oraz rozpoznawanie twarzy u kobiet. A u mężczyzn – lepszą wyobraźnię przestrzenną oraz szybszą reakcję wzrokowo – motoryczną.

2.Faktem jest to, ze muzyka rozwija mózg

Badania wskazały, że kilkuletnie dzieci regularnie uczęszczające na lekcje muzyki, w dorosłym życiu cieszą się większą aktywnością mózgu oraz lepiej się uczą i lepiej przetwarzają informacje. Dlatego właśnie rodzice małych dzieci są zachęcani do posyłania dzieci na lekcje muzyki, a nawet oswajania ich ze światem dźwięków, jeszcze zanim przyjdą na świat. Bo to właśnie najlepszy sposób na wspomaganie rozwoju umysłowego dziecka.

3. Mitem jest że człowiek wykorzystuje tylko 10 procent swojego mózgu

Prawdą jest to, że większość naszego mózgu jest aktywna nieprzerwanie i ciężko pracuje, zużywając w ten sposób ogromne ilości energii nawet podczas snu. Dowiodły temu badania przeprowadzone za pomocą badań tomografu i rezonansu. Wynika z nich, że wszystkie kluczowe rejony mózgu są mniej lub bardziej aktywne przez cały czas. Innym argumentem jest to, że ewolucja wytwarzając tak wielki i kosztowny organ dla organizmu zapewnia również jego wykorzystanie.

4. Mit – na starość mózg działa gorzej

To jest często bolączka osób starszych. Mają oni wrażenie, że ich umysł jest wolniejszy niż przed ponad 20 czy 30 laty. Trudniej jest im przypomnieć fakty nawet z niedalekiej przeszłości czy zrozumieć działanie nowego telefonu komórkowego. Wydawać by się mogło, że im człowiek starszy, tym jego mózg pracuje gorzej. Ale tak nie
jest. Okazało się w badaniach, że mózg na początku życia działa szybciej, bo był zwyczajnie pusty. Natomiast w miarę zapełniania pamięci wiedzą oraz doświadczeniami, przetwarzanie informacji odbywa się po prostu wolniej. To właśnie dlatego w wieku dojrzałym mózg pracuje wolniej, gdyż ma ogromną bazę wiedzy z której korzysta.

5. Im wyższe czoło, tym wyższy poziom inteligencji

To oczywiście mit. Wiele osób ma przekonanie, że im większy mózg, a co za tym idzie – im większa czaszka, tym większy jest iloraz inteligencji. To nieprawda. Ani kształt, ani wielkość czaszki nie ma wpływu na możliwości mózgu oraz na poziom inteligencji. Zdecydowanie bardziej liczy się tak zwany współczynnik encefalizacji czyli
stosunek wielkości mózgu do wagi reszty ciała. To właśnie u człowieka współczynnik ten jest największy spośród wszystkich istot żyjących na ziemi. Ale wyższy współczynnik encefalizacji niż ludzie mają delfiny.

6. Uszkodzenia mózgu są odwracalne

Mózg jest jednym z najbardziej plastycznych organów naszego ciała. W medycynie zaobserwowano wiele przypadków, w których po uszkodzeniu jednej części mózgu, jej funkcje potrafił przejąć inny rejon i przejąć jej zadania. To jest nazywane plastycznością naprawczą. W uszkodzonym mózgu dochodzi do reorganizacji kory mózgowej i powstają wówczas nowe połączenia nerwowe, które tworzą obejścia uszkodzonych obszarów. Badania dowodzą również, że uszkodzony mózg potrafi się świetnie regenerować i przez całe życie powstają nowe komórki nerwowe.