mowa ciałem

Mowa ciałem – jak ją odczytać?

Mowa ciałem. Badania naukowe wykazały że 93 proc. komunikacji ma charakter niewerbalny. Według tych badań język ciała odpowiada za 55 proc. komunikacji, ton głosu za 38 proc. , natomiast słowa 7 proc . Wskazuje to na ogromne znaczenie mowy ciała. Aby kogoś zrozumieć, nie wystarczy słuchać wypowiadanych przez niego słów. Trzeba nauczyć się czytać język ciała. Możesz doskonalić się w sztuce odczytywania języka ciała poprzez skupienie uwagi oraz ćwiczenia. Zwracaj uwagę podczas rozmowy na wyraz twarzy, postawę, gesty, kontakt wzrokowy, sposób zagospodarowania przestrzenią oraz głos. Będziesz lepiej rozumiał ludzi, poznasz co czują, co myślą i co starają się przekazać. Zauważysz kiedy mają dobre intencje a kiedy coś ukrywają oraz kiedy są niespokojni a kiedy pewni siebie. Ta wiedza pomoże ci ich wysłuchać i budować relacje oraz samemu czuć się bezpiecznie i komfortowo.
Jakie są te niewerbalne sygnały i co możesz uzyskać dzięki uważnej obserwacji zachowań osób z którymi przebywasz czy rozmawiasz? Oto mowa ciałem:
Postawa ciała i jego ułożenie
To w jaki sposób ktoś siedzi, chodzi, stoi czy się porusza oraz wszystkie elementy ułożenia różnych części ciała przekazują całe mnóstwo informacji. Czy osoba z którą rozmawiasz wydaje się czuć komfortowo, czy może znajduje się w niewygodnej pozycji? Odpowiadając sobie na to pytanie pomoże ci w jej zrozumieniu i rozpoznaniu jej nastawienia.
Luźna postawa może wskazywać otwartość i elastyczność, natomiast nienaturalna pozycja może wskazywać na to, że rozmawiasz z kimś zamkniętym w sobie czy niepewnym.
Mimika twarzy
Na ludzkiej twarzy widać wiele emocji, jest bardzo ekspresywna. W odróżnieniu od niektórych form komunikacji niewerbalnej, mimika twarzy ma charakter uniwersalny. Ekspresje mimiczne świadcząca o zadowoleniu, smutku, złości, zaskoczeniu, strachu i wstrętu są takie same niezależnie od pochodzenia i kultury społecznościowej z której pochodzi twój rozmówca. Możesz przyjrzeć się uważnie twarzy i określić czy uniesione brwi są sygnałem gniewu czy niezadowolenia. Czy twarz rozjaśnia się entuzjastycznie, czy skóra jest szara i pomarszczona ze zmęczenia. Te właśnie małe wskazówki pozwolą ci lepiej zrozumieć człowieka którego masz okazję poznać i porozmawiać i ta wiedza na pewno przyniesie ci korzyści.
Kontakt wzrokowy
Zmysł wzroku ma największe znaczenie spośród wszystkich zmysłów, tak więc utrzymanie kontaktu wzrokowego jest szczególnie ważną formą komunikacji niewerbalnej. Zauważ to, w jakiś sposób ktoś na ciebie patrzy. Czy jest to zainteresowanie, czułość czy wrogość. Łatwiej jest nawiązać relacje z kimś, kto potrafi utrzymać stały kontakt wzrokowy. Pozwoli to na utrzymanie płynności rozmowy oraz ocenę reakcji drugiej osoby.
Gesty
Mowa ciałem to także gesty. Wyrażamy siebie poprzez nie i często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jednak znaczenie tych samych gestów może różnić się zależnie od kultury i miejsca zamieszkania, dlatego bardzo ważna jest ich właściwa interpretacja. Jednym z takich klasycznych łatwo rozpoznawalnych gestów jest skrzyżowanie rąk na ramionach. W większości zachodnich społeczeństwach oznacza to niezadowolenie lub negację. Również w kulturze Zachodu dotykanie twarzy podczas mówienia może wskazywać na odczuwany dyskomfort lub kłamstwo.
Głos
Nie tylko ważne jest to, co mówisz ale również to, jak to mówisz. Głos bardzo uzupełnia cały przekaz. Warto zwrócić uwagę na czas wypowiedzi, tempo, poziom głośności, ton i modulację głosu. To właśnie ton głosu może wskazywać na sarkazm, gniew, zainteresowanie lub pewność siebie. Głośne wyrażanie się, może wskazywać na podniecenie i starch lub ujawniać gniew.
Dotyk
Dotyk również wskazuje na wiele treści. Zwróć uwagę na rodzaj kontaktu fizycznego na początku spotkania. Zauważ to : jaki był uścisk dłoni (słaby, gorący), poklepywanie po ramieniu (nieśmiałe, uspokajające, protekcjonalne) czy unieruchomienie ramienia. Może ci to dać obraz jaki jest stopień zaangażowania czy poziom uczuć.
Przestrzeń
Wszyscy odczuwamy potrzebę zachowania dystansu w przestrzeni fizycznej. Zależy to oczywiście od kultury, sytuacji czy poziomu relacji między ludźmi. Przestrzeń można wykorzystać do wysyłania różnych komunikatów niewerbalnych na przykład sygnału mówiącego o poziomie bliskości z drugą osobą, miłości czy agresji i dominacji. Osoba, która mocno zbliża się do ciebie podczas rozmowy, może mieć agresywny charakter i niskie poczucie wartości, dlatego te braki kompensuje sobie zawłaszczaniem przestrzeni.’
Czy wiesz już na czym polega mowa ciałem