medytacja zdrowia

Medytacja zdrowia jako mechanizm radzenia sobie ze stresem

Medytacja zdrowia to seria ćwiczeń umysłowych, których celem jest przywrócenie koncentracji uwagi i osiągnięcie stanu świadomości przypominającego trans. Medytacja może wywołać stan relaksu wspomagający radzenie sobie z fizjologicznymi reakcjami na stresującą sytuację. W trakcie prawidłowej medytacji pojawia się więcej fal mózgowych zwiastujących stan głębokiego relaksu, niewiele jest natomiast fal mózgowych, sygnalizujących głęboki sen, lub nie ma ich wcale.

Medytacja zdrowia z ograniczoną uwagą

Czy zdarzyło ci się kiedyś wpatrywać w przestrzeń albo jakąś plamkę na ścianie lub stole, a potem zorientować się, że przez kilka ostatnich minut w twoim umyśle nie pojawiła się ani jedna myśl? Taki stan jest właśnie medytacją z ograniczoną uwagą, najlepiej znanym rodzajem medytacji. Jej celem jest zorientowanie umysłu na powtarzającym się bądź zmiennym bodźcu (np. plamka lub bicie własnego serca) aby umysł mógł zapomnieć o codziennych problemach a ciało popadło w stan odprężenia.
Medytacja wywołuje taki stan relaksu, w którym dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi, wzmocnienia fal alfa (fal mózgowych utożsamianych z odprężeniem) oraz zwiększenie ilości wydzielanej nocą melatoniny (hormonu wspomagającego zapadnięcie w sen). Medytacja z ograniczoną uwagą może obniżyć poziom przewlekłego bólu, łagodzić objawy lęku, depresji i wrogości, zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia oraz poziom stresu u chorych na raka. Zaletą tej medytacji jest możliwość wykonywania jej w dowolnym miejscu.

Medytacja zdrowia otwarta

Jest mniej znana i dużo trudniejsza do osiągnięcia. Polega na dążeniu do rozszerzenia świadomości na zewnątrz. Najprościej przyrównać ją do zachwytu naturą. Być może zdarzyło ci się kiedyś stać nad brzegiem morza w gwiaździstą noc i nagle uświadomić sobie ogrom wszechświata. Albo podczas wędrówki po lesie nasłuchiwać dźwięków ptaków i innych zwierząt. Twoja uwaga była wówczas skierowana raczej na zewnątrz niż do środka. Celem medytacji otwartej jest właśnie osiągnięcie podobnego stanu.
Niezależnie od tego, którą z form medytacji próbujesz praktykować skutki są podobne. Medytowanie zaledwie przez 20 minut może obniżyć ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem. Może złagodzić lęk, ułatwić zasypianie i pomóc ci poradzić sobie ze stresem.