koncentracja i pamięć

Koncentracja i pamięć. Co robić aby je poprawić?

Koncentracja i pamięć. To może być prostsze niż myślisz. Jak to zrobić? Oto jeden z klasycznych sposobów – kup trzy piłeczki i zacznij żonglować.

Niezwykłemu wpływowi żonglowania na ludzki umysł przyjrzeli się naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. I dzięki ich badaniom, dziś wiadomo, że żonglowanie zaledwie trzema piłeczkami zwiększa objętość tak zwanej istoty białej w mózgu aż o 5 procent. To zaś wpływa na usprawnienie komunikacji między różnymi rejonami mózgu. Zmiany te były znaczące bez względu na to, jak dobrze badane osoby nauczyły się podrzucać i łapać piłeczki. Oznacza to, że dla twojego mózgu ważniejszy jest sam proces uczenia się niż osiągnięcia. Porównać to można do jazdy na rowerze – kiedy się jej nauczysz, już nigdy nie zapomnisz.

Koncentracja i pamięć. Dlaczego żonglowanie zmienia architekturę mózgu?

Mimo tego, że żonglowanie kojarzy ci się z dziecięcą zabawą, to tak naprawdę jest bardzo skomplikowanym zadaniem wzrokowo – ruchowym. Angażuje obie strony ciała, równomiernie uaktywniając obie półkule mózgowe. Rozwija się wtedy spoidło wielkie mózgu, które zawiaduje procesami poznawczymi pomiędzy półkulami, umożliwiając w ten sposób łączenie przepływających informacji. Dodatkowo rozwija się również widzenie obwodowe oraz zmysł kinestetyczny.

Jak widzisz żonglowanie może być jednym z prawdziwych sekretów osiągania sukcesów w życiu, gdyż dzięki tej czynności osiągniesz stan zrelaksowanej koncentracji. A to jest klucz otwierający drzwi do pełnego potencjału twojego umysłu.

Koncentracja i pamięć. Co jeszcze uzyskasz żonglując piłeczkami?

– wzmocnisz swoją zdolność do nauki
– uruchomisz większy potencjał swojego umysłu (sprawność działania i kreatywność)
– wzrośnie koordynacja twoich ruchów i wszelkich działań
– wzmocnisz i poszerzysz zaufanie do siebie
– rozwiniesz swoje umiejętności organizacyjne

To właśnie żonglowanie wytwarza takie cechy jak : ekspansywność, zrelaksowanie, zwiększy twoją ekspresję a także aktywność twórczą. W czasie żonglowania niezbędne jest uniesienie oczu i głowy ku górze, a to jest charakterystyczne dla stanów zadowolenia, radości oraz otwarcia się na aktywne działania. Warto również zachęcać dzieci do żonglowania, gdyż wspomoże to ich uczenie się a także cierpliwość, koncentrację i wytrwałość.

Koncentracja i pamięć. Czy już wiesz jak je rozwijać?