Oto klucz do szczęścia. Nie jest skomplikowany.

Klucz do szczęścia. Według profesor Sonji Lyubomirsky z Uniwersytetu w Kalifornii wdzięczność zapewnia trwałe poczucie szczęścia. By go doświadczyć każdego dnia, trzeba tylko przypomnieć sobie za co jesteś wdzięczny – światu, losowi, innym ludziom, Bogu. A następnie powiedzieć im o tym, podziękować a także spisać je w specjalnym dzienniku wdzięczności. Wdzięczność jest czymś bardzo ważnym, jest to szczególna cnota, od której zależy czy nasze życie będzie dobre. Obok wdzięczności są także inne cnoty takie jak mądrość, miłość, nadzieja a posiadanie ich wszystkich przyczyni się do ogólnego dobrostanu. Wdzięczność doda ci sił a także pomoże skutecznie radzić sobie w obliczu wyzwań i trudności a także zredukuje ryzyko depresji i zaburzeń lękowych.
Jak to się dzieje, że okazywanie wdzięczności powoduje, że czujemy się bardziej szczęśliwi? Przeprowadzone badania sugerują, że ćwicząc okazywanie wdzięczności, możemy zwiększyć nasze poczucie szczęścia nawet o 25 procent. Co ciekawe odczuwanie wdzięczności wpływa pozytywnie nie tylko na samopoczucie psychiczne, ale i fizyczne. Osoby, które odczuwają wdzięczność, są bardziej zadowolone, patrzą w przyszłość z większym optymizmem oraz mają lepszy sen. Co więcej, wyrażanie wdzięczności podnosi poczucie własnej wartości, hamuje gniew a także poczucie krzywdy. To właśnie okazywanie wdzięczności zbliża ludzi do siebie oraz pomaga w dawaniu sobie nawzajem oparcia.

Jak można wyrażać wdzięczność?

Wdzięczność to nie tylko mówienie “dziękuję” ale jest to również radość z tego, co się dostało od losu czy od ludzi. Gdy jesteśmy radośni i zadowoleni, mamy ochotę odwzajemnić otrzymaną dobroć. A to wzbogaca nas wewnętrznie i rodzi szczodrość. Dzięki temu chętnie się dzielimy otrzymanymi darami i nie zastanawiamy się czy jest to doceniane czy nie. Dla niektórych osób okazywanie wdzięczności może okazać się trudne. Na przykład dla tych, którzy uważają się za samowystarczalnych, i niepotrzebujących nikogo. Z wyrażaniem wdzięczności mają również problemy osoby pochłonięte sobą i przekonane o własnej wielkości. Czyjaś pomoc w tym momencie upokarza je, a taki rodzaj zależności może być dla niej zagrożeniem. Nie łatwo jest też doświadczyć wdzięczności osobom depresyjnym, gdyż uważają one że nie zasługują na nic dobrego. Inną barierą stojącą na drodze do okazywania wdzięczności jest to, że mamy większą tendencję do przechowywania w pamięci przykrych rzeczy niż tych dobrych. A to właśnie odczuwanie wdzięczności opiera się właśnie na pamięci dobrych doświadczeń. Aby wyrażać wdzięczność trzeba mieć pokorę a także umieć przebaczać sobie i innym. Są to postawy, które wymagają od nas uznania , że nie jesteśmy doskonali ani samowystarczalni.
Jak widać wdzięczność jest bardzo złożonym uczuciem, mieści w sobie sprzeczne emocje. Są w tym zarówno pozytywne emocje takie jak radość, uspokojenie ale również negatywne bezradność czy zakłopotanie. Niezależnie w jaki sposób jej doświadczamy, na pewno wzbogaci ona nasze życie a dzięki temu poczujemy się szczęśliwi i spełnieni. Najlepszym na to sposobem będzie każdego dnia dostrzeganie dobrodziejstw losu, a następnie okaż za nie wdzięczność i podziękuj. Bo życie to jeden wielki prezent .