Jak zacząć biegać – oto klucz do sukcesu

Jak zacząć biegać? Nie trzeba powtarzać jakie dobrodziejstwa stawia przed nami wszelka aktywność ruchowa dla naszego ciała i umysłu. Ludzie uprawiający jogging z pewnością mogą zaświadczyć, że po dwudziestu lub trzydziestu minutach stałego wysiłku wchodzą w stan, który potocznie nazywa się “uniesieniem biegacza”. Badania wskazują, że ten stan można osiągnąć po kilku tygodniach ćwiczeń. Nawet jeśli przejawia się on w sposób bardzo subtelny, naprawdę może uzależnić. W efekcie niektórzy nie mogą się obyć bez takiej przebieżki nawet przez jeden dzień. Jak więc wyjść poza schemat myślenia “nie dam rady”, “to i tak na nic”, “to nie dla mnie” i wejść w nowy rodzaj kontaktu ze swoim ciałem, jakim jest bieganie.
Jak zacząć biegać? Oto kilka bardzo prostych metod, które to ułatwią:
1. Zacznij powoli i łagodnie. Większość osób mających na celu rozpoczęcie np. biegania czy jakiegoś treningu popełnia ten główny błąd, chcąc od razu biegać szybko i pokonywać długie dystanse. Natomiast należy zrozumieć że, nie istnieje magiczne tempo i magiczna odległość taka sama dla wszystkich. Chodzi natomiast o utrzymanie wysiłku na granicy naszych możliwości. Dla kogoś, kto dopiero zaczyna biegać, jest to odległość krótka, pokonywana małymi krokami. Szybsze tempo wymaga czasu. W przypadku biegania zaleca się aby nie przekraczać takiej prędkości, przy której można rozmawiać. A po treningu trzeba się czuć mniej zmęczonym niż przed nim, a nie odwrotnie.
2.Ćwicz wszędzie gdzie się da. Na pewno musimy wiedzieć jedno, że nie należy dużo robić, ważniejsze jest wykształcenie nawyku potrzeby ruchu. Nie ma konieczności aby codziennie robić intensywny trening. Spacer do przystanku czy do biura lub po codzienne zakupy też się liczy. O wiele lepsze efekty przyniesie taki codzienny wysiłek niż nawet raz w tygodniu doprowadzenie się do wyczerpania na siłowni i więcej tam nie powrócenia. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu doda zdecydowanie więcej energii niż spędzanie czasu w metrze czy autobusie.
3.Wybierz proste ćwiczenia. Szybkie spacery, jazda na rowerze czy joga również stymulują ciało i mogą być uprawiane przez większość osób. Takie aktywności fizyczne są tak samo skuteczne jak ćwiczenia wymagające większego wysiłku. Pomagają one pogłębić i zharmonizować oddech w rezultacie świetnie wpływają na równowagę naszego organizmu i poprawiają kondycję psychiczną.
4.Włącz się do grupy. Wsparcie innych osób czy zachęta lub nawet naśladowanie członków grupy ułatwią Ci z pewnością realizowanie planu. Takie spotkania w grupie często dają motywację nawet w deszczowe dni gdy w telewizji leci dobry film. Ludzie ćwiczący w grupie, zwracają większą uwagę na regularność, która jest kluczem do sukcesu.
5.Traktuj ćwiczenia jak zabawę. Ważne jest aby wybrać taki rodzaj ćwiczeń, który da Ci frajdę. Im bardziej przyjemne ćwiczenia tym łatwiej będzie Ci je długo i systematycznie uprawiać. Jeśli nie lubisz biegać a wolisz pływać nie zmuszaj się. Wybranie ulubionej aktywności pozwoli Ci wytrwać i realizować zaplanowany program treningowy.
Oczywiście te wskazówki możemy odnieść również do innych aktywności nie tylko biegania, są to uniwersale metody rozpoczęcia wszelkiej aktywności fizycznej. A ty jaką formę aktywności fizycznej wybierzesz? Sam zdecyduj czy warto.
Czy już wiesz jak zacząć biegać?