Jak rozpoznać kłamcę?

Jak rozpoznać kłamcę? Zobacz co go zdradzi.

Jak rozpoznać kłamcę? Badania pokazują, że aż 90 procent wypowiadanych kłamstw towarzyszą sygnały ostrzegawcze wysyłane przez ciało i głos. Kłamstwa i oszustwa są źródłem fascynacji wielu ludzi a także tematem badań naukowych psychologów. W czym jest rzecz? Otóż sukces i skuteczność każdej interakcji są określone tym, jak osoba słuchająca odebrała treść i osobę mówiącą, a nie koniecznie tym co zamierzała ona zakomunikować.
W przeciwieństwie do większości pozostałych aspektów język ciała, to czy ktoś kłamie nie jest łatwo odczytać. Ale na pewno praktyka czyni mistrza. Trzeba tylko popracować nad spostrzegawczością oraz nad umiejętnością słuchania. Ludzie kłamią, by osiągnąć określoną korzyść – materialną, psychologiczną, społeczną lub polityczną oraz aby osiągnąć zamierzony cel. Zasadniczym motywem jest interes osoby, która dopuszcza się kłamstwa. I przed takim kłamstwem należy się chronić. Na pewno o wiele łatwiej zweryfikować to czy osoba kłamie, gdy znamy ją. Możemy wówczas porównać zachowanie podstawowe danej osoby z odstępstwami. Jednak są typowe zachowania w pewnych obszarach zdradzające to, że dana osoba nie mówi prawdy. Należy się przyjrzeć mimice twarz, temu co dzieje się z oczami i spojrzeniem, ruchom rąk, gestom samouspokojenia, a także nogom i stopom.

Jak rozpoznać kłamcę? Oto co go zdradzi:

Mimika i twarz

Gdy podejrzewasz kłamstwo twoim głównym punktem zainteresowania powinna być twarz. To właśnie twarz ujawnia większość emocji. Na twarzy można zauważyć nieznaczne mimowolne ruchy, są to tak zwane mikro ekspresje, i to właśnie one często zdradzają prawdziwe emocje i zamiary naszego rozmówcy. Może to być mikro ekspresja szyderstwa czy złowrogi uśmiech lub inny sprzeczny wyraz twarzy. Badania pokazują również to, że ludzie dotykają twarzy częściej gdy w grę wchodzi oszustwo.

Oczy

Większość osób kojarzy z kłamstwem rozbiegany wzrok lub to że jakaś osoba na nas nie patrzy, odwraca wzrok. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Badania potwierdziły, iż osoba kłamiąca może długo podtrzymywać kontakt wzrokowy. Ponieważ spoglądanie jest czynnością świadomą, osoba ta wykorzysta oczy do stworzenia wrażenia szczerości. To często wykorzystują naciągacze i psychopaci. Może także się zdarzyć, że ludzie nie patrzą w oczy mówiąc nieprawdę lub będzie patrzeć cały czas w dół lub jej oczy nie będą spokojne. Tak się zachowują przeważnie dzieci, próbując dowieść swojej niewinności. Należy także zwrócić uwagę na częstość mrugania u naszego rozmówcy. Osoby kłamiące mrugają częściej. Innym sygnałem wskazującym, iż osoba może mówić nie prawdę jest pocieranie oka. Jest to jakby wymazywanie oszustwa lub osoby oszukiwanej.

Usta

Mamy tendencję dotykania ust dłonią w chwilach napięcia oraz zaskoczenia. Gdy ktoś kłamie jego dłoń może powędrować do ust, jako tak zwane zasłonięcie ust. Jest to kolejny sygnał tuszowania kłamstwa czy czegoś co nie powinno być powiedziane. Innym ciekawym zachowaniem świadczącym o kłamaniu jest zagryzanie wargi czy zaciśnięte wargi. Są to zachowania związane  z niepokojem. Kolejną czynnością będącą skutkiem zasychania w gardle z powodu niepokoju czy presji jest częste oblizywanie lub ssanie zaciśniętych warg, wynika to z potrzeby nawilżenia.

Nos

Dotykanie nosa łagodzi napięcie wewnętrzne. Może też  wskazywać na stres czy oszustwo, gdyż stres powoduje zwiększone ciśnienie krwi i uwalnia substancje chemiczne powodujące obrzęk tkanki nosowej i jej swędzenie. Należy obserwować kiedy i jak często twój rozmówca pociera nos oraz to w jakim kontekście to się pojawia.

Dłonie

W przypadku dłoni, jest tak że ich aktywność zmniejsza się podczas oszustwa w porównaniu do ich podstawowej aktywności u danej osoby. Są one nieruchome, a nie aktywne. Ręce zwykle są schowane, podświadomość może szukać miejsca ukrycia dłoni pod stołem, w kieszeniach czy pod pachami. Pamiętaj, że gdy ktoś oszukuje, jego ruchy ciała są zazwyczaj powolniejsze.

Nogi

Dolna część ciała jest źródłem wielu sygnałów wysyłanych wtedy gdy ktoś kłamie. Szczególnie stopy, gdyż są one najmniej kontrolowaną częścią ciała. W niesprzyjających okolicznościach, gdy człowiek odczuwa niepokój, ciało zacieśnia się wokół siebie. Kostki mogą być skrzyżowane lub można zaobserwować zaciskanie stóp wokół nóg od krzesła. Wiele osób zakłada nogę na nogę podczas siedzenia, a stopa nogi znajdującej się na wierzchu porusza się w lewo i w prawo lub wykonuje obroty. To zdradza ogromne podenerwowanie lub rozdrażnienie.

Głos

Głos świetnie zdradza większość oszustw lub skrywaną prawdę. Słowa będą wypowiadane wolniej niż w normalnym tempie, gdyż dana osoba musi odwoływać się do pamięci. Mogą pojawić się pauzy lub chwile ciszy. Ton głosu również wskazuje na zmiany emocjonalne, zwykle w chwilach napięcia jest on podwyższony. Inną reakcją na stres jest chrząkanie, gdy ktoś robi to bardzo często może to być oznaką wielkiego zaniepokojenia.
Jak rozpoznać kłamcę? Oczywiście nie ma jednej niezawodnej metody wykrywania tego, że ktoś nas okłamuje. Należy szukać zestawów sygnałów i wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, również te wynikające  z kontekstu sytuacyjnego oraz nasze własne odczucia podczas kontaktu z drugą osobą. Czy już wiesz jak rozpoznać kłamcę?