Jak przekuć porażkę w sukces?

Jak przekuć porażkę w sukces? Oto 3 ważne kroki.

Jak przekuć porażkę w sukces? Każdy zna z pewnością powiedzenie “Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi, tylko ten kto nic nie robi nie błądzi”. Jeśli masz już jakiś cel i dokądś zmierzasz, na pewno nie raz upadniesz czy się potkniesz. Wtedy zawsze masz wybór albo zostać w tym miejscu i rozpamiętywać, że coś ci nie wyszło, albo wstać i potraktować porażkę jako trudną ale cenną lekcję. Każdy popełnia błędy ale, można się z nich wiele nauczyć, oczywiście najtrudniej jest zacząć, ponieważ porażka boli i przepełniają nas w tym momencie trudne emocje (wstyd, złość, poczucie winy). Dalsze działania zostają zablokowane, gdyż nie mamy pewności, że nasze jakiekolwiek działania zakończą się sukcesem. Boimy się porażki a tak naprawdę to my sami decydujemy czym jest wynik naszego działania – czy sukcesem czy porażką. Często jesteśmy sędziami we własnej sprawie i oceniamy to, co osiągnęliśmy, myśląc o własnej samoocenie i o tym aby zachować dobre mniemanie o sobie. Porażki są potrzebne po to, by analizując jak do nich doszło, wyciągnąć wnioski i obmyślić sposób działania, który doprowadzi do sukcesu.

“Co los zrządził, tym człowiek musi zarządzać” Wiktor Frankl

 

Jak przekuć porażkę w sukces?

1. Pomoże ci w tym koncentracja na całym procesie a nie tylko na celu. Dzięki temu będziesz się uczyć nowych rzeczy, podejmował nowe działania w różnych dziedzinach i odkryjesz to do czego masz prawdziwe powołanie. Robienie nowych rzeczy należy traktować jak przygodę pełną zakrętów i przeszkód. Gdy będziesz się koncentrować tylko na wyniku, będziesz bardziej zestresowany gdyż będziesz oczekiwać szybkich efektów. Natomiast koncentracja na procesie, spowoduje, że zaplanujesz kolejne kroki i pożądany efekt w końcu się pojawi.
2. Gdy wszystko ci się zawali a twoje plany legną w gruzach warto wierzyć, że kiedyś będzie lepiej. Ten proces psycholodzy nazwali rezyliencją. Rezyliencja czyli umiejętność lub proces dostosowywania się do zmieniających się warunków, adaptacja w stosunku do otoczenia, uodpornianie się, plastyczność umysłu, zdolnością do odzyskiwania utraconych lub osłabionych sił i odporność na działanie szkodliwych czynników. Jest to zdolność do regeneracji po urazach psychicznych. Zachodzi tylko w momencie gdy człowiek wyzbywa się uporu.
3. Każde nawet trudne doświadczenie jest szansą na wzmocnienie twoich sił psychicznych oraz  cnót charakteru. Ważne by pamiętać, że celem nie jest doraźny sukces, ale lepsze życie w dłuższej perspektywie. Warto przepracować każdą porażkę i uczyć się na błędach. Nie jest to proste, gdyż czasami może pojawić się pokusa, by znieczulić ból porażki, jednak warto wtedy o niej rozmawiać i rozmyślać w sposób otwarty i uczciwy. Należy gromadzić obserwacje, wyprowadzać wnioski a następnie je testować jak bardzo są przydatne. Musisz uwierzyć, że wprowadzenie zmiany leży w zasięgu twoich możliwości. Najlepiej sprawdzi się metoda małych kroków. Dzięki małym krokom uzyskasz większa mądrość i siłę i wygrasz lepsze życie.
Czy już wiesz jak przekuć porażkę w sukces?