empatia co to

Empatia co to znaczy i czy warto?

Empatia co to znaczy? W dzisiejszych czasach ciągle wymagamy od siebie więcej i więcej. Wybieramy nadmierny samokrytycyzm zamiast życie w przyjaźni z samym sobą. Skupiamy się na często na celach zewnętrznych zamiast rozwijać życzliwość wobec siebie. Natomiast to właśnie życzliwość wobec samego siebie jest jednym z fundamentalnych wyznaczników odporności psychicznej i sukcesu. To samokrytycyzm nas osłabia i często prowadzi do załamania, podczas gdy współczucie i empatia wobec siebie jest źródłem naszej siły.

Empatia co to znaczy? Być empatycznym wobec siebie.

Polega to na traktowaniu siebie w taki sposób w jaki sposób potraktowalibyśmy kolegę czy przyjaciela, który poniósł porażkę. Zamiast go krytykować i osądzać i w ten sposób zwiększać jego desperację, posłuchamy go ze zrozumieniem oraz pomagamy mu zaakceptować to że błędy są czymś normalnym.

Jak można budować taką życzliwą postawę wobec siebie?

Bycie życzliwym wobec siebie oznacza współczucie i traktowanie siebie ze zrozumieniem i cierpliwością, a nie zawstydzanie, krytykowanie czy też udzielanie sobie w kółko ostrych reprymend. Jest to pozytywny i wspierający dialog z samym sobą na przykład powiedzenie sobie, że “nie ma nic złego w porażce”.
Empatia wobec siebie to również uświadomienie sobie, że jesteś człowiekiem i to że wszyscy popełniamy błędy. Taka wiedza o tym że wszyscy prędzej czy później ponosimy porażki pomoże nam w byciu mniej krytycznym wobec samego siebie. Trzeba przyjąć porażkę jako coś normalnego i się w ogóle nią nie przejmować. Przypominanie sobie, że to “może się zdarzyć każdemu”, a “człowiek uczy się na błędach” jest najlepszą drogą do okazana sobie życzliwości. To uświadomi nam, że są obszary życia zawodowego i osobistego, które wciąż wymagają rozwoju i rozszerzania umiejętności i należy coś z tą słabością zrobić.
Kolejną drogą do okazania sobie empatii i współczucia jest uważność. Oznacza to bycie świadomym i akceptowanie swoich myśli i uczuć, ale obserwowanie ich z dystansem i z odpowiedniej perspektywy bez identyfikowania się z nimi. Zamiast poddawać się fali emocji, włączając w to złość na samego siebie porostu obserwujemy swoje myśli i uczucia, które się pojawiają, tak jak
obserwowałabyś burzę za oknem. Uważność nie oznacza zaprzeczania tym uczuciom czy ich tłumienia, ale raczej akceptowanie ich.
Empatia i współczucie wobec samego siebie często kojarzą się ludziom ze słabością, a w rzeczywistości są przejawem mądrości. Przez okazywanie sobie współczucia podchodzimy do niepowodzeń w bardziej konstruktywny sposób i wyciągamy z nich wnioski. Okazywanie współczucia wobec samego siebie sprawi, że będziemy odporni niezależnie czy spotkamy się z pochwałą czy krytyką. Pomoże nam to rozkwitnąć oraz dawać z siebie to co najlepsze. Dzięki współczuciu odczujemy większe szczęście, optymizm, ciekawość, kreatywność i pozytywne emocje. Współczucie wobec siebie zmniejszy również strach przed porażką i da nam gotowość by spróbować jeszcze raz.
Współczucie wobec siebie ma wiele innych korzyści między innymi są to:
– poprawa zdrowia
– mniejszy niepokój, depresja i stres
– poprawa zdolności zawodowych i osobistych
– silniejsza motywacja
– lepsze relacje z innymi
– poprawa siły woli
– większy dystans i mniejsza skłonność do poczucia przytłoczenia
– zmniejszy poziom kortyzolu
A czy ty już odkryłeś moc współczucia wobec siebie samego ? Empatia co to jest – wiesz już?