jak zakochać się w sobie

Co to jest przewlekły stan zapalny – poznaj symptomy

Do przewlekłego stanu zapalnego dochodzi wtedy, kiedy system immunologiczny jest wycieńczony. Podczas niezbędnych procesów życiowych takich jak oddychanie powstaje niezbędna do życia energia ale również wolne rodniki. Ich nadmiar w organizmie uszkadza komórki i w dalszym etapie prowadzi do zapalenia. Jak wiemy do powstania wolnych rodników przyczynia się również styl życia, powiedzmy, że nie do końca o siebie dbasz, źle się odżywiasz i stresujesz się, nie masz aktywności fizycznej a dodatkowo palisz papierosy. Wówczas w komórkach powstaje zdecydowanie za dużo wolnych rodników, przed którymi organizm nie umie się bronić, a to prowadzi do wycieńczenia systemu odpornościowego oraz do tego, że zapalenie przyjmuje stan przewlekły.

Antyoksydanty mogą skutecznie obronić chronić nasze komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niewielka część antyoksydantów powstaje w naszych organizmach, ale im jesteśmy starsi, tym bardziej spada zdolność ich generowania. W wieku około dwudziestu pięciu lat przestajemy je podrukować. Wtedy właśnie bardzo ważne staje się ich dostarczanie w warzywach i owocach. Tak właśnie najzwyczajniej w świecie możesz pomóc swojemu organizmowi bronić się przed wolnymi rodnikami. Gdyż największy wpływ masz na to ty sam.

Co to jest przewlekły stan zapalny ?

Należy tu rozróżnić zapalenie od przewlekłego stanu zapalnego. Stan zapalny to obrona organizmu przed szkodliwym czynnikami, jest to naturalna reakcja obronna organizmu przed bakteriami, wirusami czy toksynami. Obszar dotknięty zapaleniem przyciąga do siebie komórki immunologiczne a one wydzielają substancje chemiczne po to by usunąć przyczynę uszkodzenia oraz naprawić ewentualne szkody w komórkach organizmu. Tak więc organizm doskonale sam sobie radzi z bakteriami czy wirusami. Ale inaczej jest w przypadku przewlekłego czyli długotrwałego stanu zapalnego. Taki stan jest niebezpieczny gdyż toczy się bardzo dyskretnie i podstępnie. Pojawiają się pewne symptomy, ale są one tak mało uchwytne, że trudno jest zauważyć małe sygnały ostrzegawcze.

Symptomy stanu zapalnego :

– nieuzasadnione zmęczenie
– problemy ze snem
– ból głowy
– wypadanie włosów
– przedwczesne siwienie
– łupież
– zmiany na skórze, wypryski
– kruche paznokcie
– suche oczy
– suchość w ustach lub nadmierna produkcja śliny
– zmniejszone libido
– nieregularne miesiączki
– przewlekłe zatwardzenia lub biegunka
– odwapnienie kości
– częste infekcje i zachorowania na grypę
– częste nawroty depresji
– nieuzasadniona zadyszka
– pocenie się stóp i dłoni

Oczywiście nie każdy taki objaw będzie oznaczał przewlekłe zapalenie, ale należy już lepiej przyjrzeć się swojemu organizmowi. Nauczyliśmy się żyć z takimi małymi dolegliwościami i jesteśmy przekonani, że ma tak być. Ciągłe zatwardzenie czy niewyjaśnione zmęczenie uznajemy za stan normalny i to jest właśnie szkodliwe, gdyż przewlekłe zapalenie jest składową przewlekłych, chronicznych chorób takich jak cukrzyca, nowotwory czy alzheimer. Obecne badania wskazują, że zachorowanie na jedną z nich pociąga za sobą ryzyko zachorowania na kolejną następną.